Bilgisayarda Oyun Performansı Nasıl Arttırılır

Bilgisayarda Oyun Performansı Nasıl Arttırılır

0 42

Oyunlarda kasmalar, FPS düşüşleri gibi problemleri hepimiz yaşamaktayız. Bu tür problemler genelde donanım kaynaklı olsa da bazı durumlarda alabileceğiniz performansı arttırabilmek mümkün. Bunun için bilgisayarınızdaki bazı ayarları değiştirmeniz ve düzenlemeniz gerekiyor.

Bilgisayar Oyun Performansı

Oyunlardaki performansınızı arttırmak veya kasmaların önüne geçmek istiyorsanız ilk olarak cihazınızın temiz olduğundan ve donanım parçalarının tam performans çalıştığından emin olmanız gerekiyor. Donanımsal bir sıkıntı yoksa yazılımsal olarak performansı arttırabilmeniz mümkün. Hatta bazı durumlarda yazılımsal üç beş ayarlama ile bilgisayarınızın performansını iki katına kadar çıkarabilirsiniz.

  • Dizüstü Bilgisayarlarda Enerji Tasarrufu

Eğer dizüstü bir bilgisayara sahipseniz, pil ve güç ayarlarından bilgisayarınızın ekonomi ve enerji tasarrufu modunda olmamasına dikkat etmeniz gerekiyor. Bu ayarları yüksek performans ayarlarına çekmeniz halinde bilgisayarınızdan alacağınız performans iki katına kadar çıkacaktır. Bunun yanında masaüstü bilgisayar kullanıcıları da güç ayarlarından performansı en yükseğe çekebilirler.

  • Oyunlara Öncelik Verin

Oyunlarınızın kısayollarından özelliklere girerek öncelik verin ve yönetici olarak çalıştırın. Bunun yanında oyununuz açılınca görev yöneticisi yardımıyla öncelik verebilirsiniz. Ayrıca internet üzerinde oyun performansı arttırıcı adı altında sunulan yazılımları kullanabilirsiniz. Bu yazılımlar oyununuz açıldığında arka plandaki neredeyse tüm hizmetleri durduracaktır. Böylece donanımlarınız sadece oyununuza odaklanacaktır.

  • Başlangıç Ögelerini Ayarlayın

Görev yönetici yardımıyla başlangıçta açılan programları devre dışı bırakın. Böylece başlangıçta arka planda daha az yazılım çalışacak, bilgisayarınız hem hızlı açılacak hem de aşırı yüklenmelerin önüne geçilmiş olacak.

  • Oyun Ayarlarına Önem Verin

Kasma ve donma yapan bir oyun da tüm ayarları en düşüğe çekin. Bunun yanında FPS sınırlaması gibi sistemleri kullanmamaya özen gösterin. Benchmark testleri ile seçtiğiniz oyundan maksimum ve ortalama hangi değerleri alabileceğinizi öğrenebilirsiniz. Bunun yanında orijinal oyunlar, korsan oyunlara göre çok daha yüksek FPS verme eğilimdedirler. Bu yüzden korsandan mümkün olduğunca uzak durmaya çalışın.

  • Bilgisayarınızın Temizliğini ve Güvenliğini Sağlayın

Bilgisayarınızın hem donanım olarak hem de yazılımsal olarak temizliğini düzenli olarak gerçekleştirin. Çöp dosyalar ve arka planda çalışan gereksiz uygulamalar bilgisayarınızı aşırı derecede yavaşlatmaktadır. Donanım kısmında ise fanların ve parçaların tozlanması bilgisayarın daha fazla ısınması ve dolayısıyla daha yavaş çalışması anlamına gelir. Bu yüzden her iki tarafta da düzenli olarak temizliğinizi yapın.

Yüksek işlem gücü isteyen antivirüslerden kaçının. Bunun yanında bilgisayarınızı da minimal bir şekilde korumaya çalışın. Bilgisayar sadece antivirüsle uğraşırsa yavaşlama, hiç antivirüsle uğraşmazsa bozulma durumlarıyla karşı karşıya kalır. Orta yolunu bulmak sizin elinizde. (Windows Defender gibi uygulamaları kullanmanız tavsiye edilmektedir)

  • Ekran Kartı Oyunlar İçindir

Bazı oyunlarda otomatik olarak ekran kartı yerine işlemci seçimi yapılmaktadır. Bu durumda ekran kartınız hiç çalışmaz veya az çalışır. Bu durum da oyunlarınızın kasması ile sonuçlanabilir. Her oynadığınız oyunda ekran kartı ayarlarınızı yapmayı unutmayın. Böylece daha yüksek bir performans alırsınız.

  • Driver Güncellemelerini Yapın

Her donanımın bir yazılımı bulunur. Fakat bu yazılımlar dönem dönem üreticiler tarafından güncellenir. Bu güncellemeleri kaçırmanız veya yapmamanız halinde bilgisayarınızın performansı düşecektir. Bu sebeple düzenli olarak güncellemelerinizi kontrol edin ve geciktirmeden yapın. Böylece donanımlarınız sürekli güncel ve yeni kalacaktır. Bu durum performans kaybı yaşamanızı engelleyecektir.

  • Overclock

Tecrübeli ve bilgili kişiler tarafından yapılması tavsiye edilen bir yöntem olan Overclock ile bilgisayarınızın performansını akıl almayacak seviyelere getirebilirsiniz. Ancak bu yöntemin ekran kartı ve işlemcinin ömründen yemek gibi bir yan etkisi bulunmaktadır. Ayrıca düzgün bir şekilde yapılmadığı taktirde donanımları kullanılmaz hale getirebilir. Bu yüzden sadece Overclock hakkında bilgi sahibi iseniz bu işe girişin. Aksi taktirde bir uzmandan yardım alabilirsiniz.

  • Donanım Parçalarını Değiştirin

Hiçbir şey aldığınız performansı etkilemiyorsa, bazı donanım parçalarınızı değiştirmeyi düşünebilirsiniz. Örneğin bilgisayarınızda HDD mevcutsa, bunu SSD ile değiştirerek performansınızı katlayabilirsiniz. Ayrıca ekran kartınızı yükseltebilir, ek bellek takabilirsiniz. Performans arttırmak için uygulayabileceğiniz en kesin yöntem budur.

Tüm bu yöntemleri uygulamanız halinde bilgisayarınız eski halinden çok daha farklı olacaktır. Oyunlarda alacağınız FPS değerleri 2 katına kadar çıkacak ve aldığınız oyun keyfi artacaktır. Tüm bunların yanında bilgisayarınızın bileşenlerine göre farklı ayarlar yapabilmeniz mümkün olabilmektedir. Bu yüzden tüm donanımlarınızı iyice tanımalı ve bunlara göre performans arttırma yöntemleri keşfetmelisiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.