Google Arama Haritalar ve Lens Servislerinin Yeni Özelliklerini Duyurdu

Google Arama Haritalar ve Lens Servislerinin Yeni Özelliklerini Duyurdu

0 13

Google, her geçen gün yaptığı yenilikler ve adım attığı gelişmeler sayesinde dijital platformda dikkatleri üzerine çekmeyi başarıyor. Son günlerde ise adını Search On Etkinliği ile bir kez daha gündeme taşımayı başardı. Google Search On Etkinliği kapsamında; Arama, Haritalar ve Lens gibi en fazla kullanılan 3 servisine getirilen yeni özellikleri resmen duyurdu. Google Arama yeni özellikleri ile ilgili bilgilendirmeleri yaptıktan sonra Google Haritalar ve Google Lens’e getirilen yenilikler hakkında açıklamalarda bulundu. Yazımızın devamından 3 servis için getirilen tüm özellikleri öğrenebilirsiniz.

Google Arama’ya Getirilen Yeni Özellikler

Google Arama’ya getirilen yenilikleri aşağıda sizler için madde madde sıraladık. Gelen yeni özelliklerin kullanıcılara daha yüksek performansta bir sorgulama sistemi sunacağı aşikar.

  • Başarılı teknoloji devi Google, arama servisi için müthiş bir yapay zeka hazırladıklarını ifade etti. Geliştirilen yapay zeka sayesinde artık Google’a yanlış bir kelime yazdığınızda eskisinden daha iyi bir performansla sizi doğru sorgu kelimesine yönlendirecek.
  • Google üzerinden araştırmak istediğiniz bilgiye en kısa sürede ulaşma imkanına sahip olacaksınız. Geliştirilen yeni algoritma sayesinde siz Google’a arama sorgusu olarak ne yazıyorsanız tam karşılığını ilk sayfada bulabileceksiniz. Buna spesifik bilgiler özelliği adını veren Google; kullanıcıların hedeflerine en kısa sürede ulaşmalarını amaçlıyor.
  • Google arama servisindeki Videolar sekmesinde de yeniliğe gitti. Yaptığı yenilik sayesinde kullanıcılar bir video araması yaptıklarında o videonun tamamını seyretmek zorunda kalmayacaklar. Videodaki en can alıcı noktanın hemen kullanıcıya izletilmesi hedefleniyor. Şuan için bu özellik aktif olmasa da Aralık 2020 döneminde aktif edilecek.
  • Google benzer aramalar özelliği ile kullanıcılarına ekstra hizmet sunacak. Gelen bu özellik sayesinde arama motoru üzerinden herhangi bir sorgulama işlemi yaptıysanız; yaptığınız sorgulamanın benzer sonuçlarını da görebileceksiniz. Örneğin; siz Google’da pijama takımları araması yaptıysanız size en ucuz pijama takımları aramasının sonuçları da gösterilecek. Böylece bir taşla iki kuş vurmuş olacaksınız.
  • Google melodiden şarkı bulma imkanı veren özelliğini de duyurdu. Bu özelliğe göre diyelim ki; bir şarkının melodisi aklınızda ama sözlerini bilmiyorsunuz. Hemen Google Asistan’ı açarak şarkının melodisini söylemeniz yeterli olacak. Şarkının kendisi arama sonuçlarından karşınıza çıkacak. Google Arama mırıldanarak şarkı bulma özelliği iOS’ta sadece İngilizce dili için kullanılabilecek. Ancak Android kullanıcılarına özellik kapsamında 20 dil desteği verilecek.

Google Haritalar’a Getirilen Yeni Özellikler

Google Haritalar’a getirilen yenilikler tıpkı arama servisinde olduğu gibi fazlasıyla karşımıza çıkıyor. Bu servis için yenilikler yapılırken pandemi dönemi de dikkate alınmış. İşte merak edilen yenilikler:

  • Google Haritalar sayesinde başta kafe ve restoranlar olmak üzere birçok mekandaki yoğunluk oranlarını görebiliyorduk. Ancak küresel Koronavirüs salgını sebebiyle başarılı şirket özelliğini genişletme kararı almış. Alınan kararla beraber yurtdışı merkeze alınarak birçok noktanın yoğunluk oranları paylaşılacak. Böylece herhangi bir yere gitmek isteyenler yoğunluk oranına göre kararlarını yeniden gözden geçirebilecek.
  • Google Haritalar’ın diğer özelliği de pandemi sebebiyle hazırlanmışa benziyor. Servisi açarak nereye gitmek istediğinizi yazmanız halinde, gitmek istediğiniz yerdeki hijyen koşullarını, ateş ölçümü yapılıp yapılmadığını öğrenebiliyorsunuz.
  • Google Haritalar kalabalık sokakları gösterme özelliği ile de dikkat çekeceğe benziyor. Cihazınızdan bir sokağı işaretleyerek bu sokağa gitmeden önce sokağın kalabalık olma durumu hakkında bilgi alabiliyorsunuz.

Google Lens’e Getirilen Yeni Özellikler

 

Sizlere son olarak Google Lens’e getirilen yenilikler hakkında bilgi vereceğiz. Lens servisine gösterdiğiniz görüntünün ne olduğu hakkında bilgi almak istediğinizde artık işiniz daha kolay olacak. İşte son gelen özelliklerle Google Lens:

  • Cihazınızdan açtığınız Google Lens servisine gösterdiğiniz nesnelerin ne olduğu hakkında arama sonuçlarına ulaşabiliyordunuz. Son dönemde Koronavirüs’ün pandemi ilan edilmesiyle okullar kapandı. Öğrencilere kolaylık sağlaması amacıyla Google Lens öğrencilerin ev ödevlerine de yardım eder hale gelmişti. Google Search On Etkinliği ile açıkladığı yeni Lens özelliğiyle bir kez daha gündeme oturdu. Açıkladığı özellik sayesinde bir kıyafet için arama yapmak istediğinizde Lens’i kolayca kullanabileceğiniz sonucu ortaya çıktı.
  • Son dönemde önemli girişimlere imza atan Google, Lens için getireceği otomobil tanıma özelliğini devreye almak adına Volvo ve Porsche markalarıyla anlaştığını etkinlikte açıkladı. Yapılan anlaşma neticesinde Google Lens servisine gösterdiğiniz bir otomobilin gerçek görüntüsü hakkında bilgi alabilecek ve özelliklerini öğrenebileceksiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.