Tüm Oyunlar Steam Netflix Yeni Spotify Yeni Blutv Yeni Youtube Premium

Epic Games Store, 2019’ da Kullanıcıların Yaptığı Harcama Miktarını Açıkladı

Her oyun tutkunun bildiği çevrimiçi oyun platformu Steam’ in en önemli rakiplerinden Epic Games Store, iyi geçen 2019 yılı ile ilgili olarak önemli bilgiler verdi. 2019 yılında elde ettiği verileri açıkladığı çok kapsamlı bir blog yazısı ile geliri ve en fazla aktif kullanıcı olan ülkelerinde dahil olduğu istatistikleri kamuoyuyla paylaştı.

2019 yılında elde ettiği başarısında önemli pay sahibi olan ücretsiz oyun dağıtımını 2020 yılında da sürdüreceğini açıklayan Epic Games Store, resmi istatistiklerini de açıkladı. Yeni açıklanan verilere göre Epic Games Store, 2019 yılı boyunca genel toplamda 680 milyon dolar tutarında harcama yapan kullanıcıya sahip.

Epic Games Store 2019 gelirlerinde belirtilen 680 milyon doların dağılımına ilişkin olarak detaylı bilgilere de yer verildi. Buna göre 680 milyon doların 215 milyon dolarlık bir kısmı 3.parti bilgisayar oyunları için harcandığı görülüyor. Epic Games Store’ yi kullananların harcama eğiliminin bu yönde olmasının en temel nedenlerinden birisi de yüksek olasılıkla dünyanın en popüler Battle Royale oyunlarından Fortnite oyunun şirketin hala en önemli gelir kaynaklarından birisi olmasıdır. 2019 yılına yönelik olarak Fortnite’ye istinaden açıklanan istatistiklerde 1.8 milyar dolar gelir elde ettiği belirtiliyor. Bu rakamların arasında oyun tutkunlarına ücretsiz oyun desteği de veren Epic Games Store’ nin bu kampanyalarının boyutunun 200 milyon doların üzerinde olduğu da istatistiklerden görülüyor.

Epic Games, 2019’u başarıyla kapattı

2019 boyunca sürekli çeşitli tartışmaların odağında ve hedef tahtasında olmasına karşın Epic Games’ in yapmış olduğu bu istatistik açıklamaları adeta meydan okuma veya zafer tepkisi olarak değerlendiriliyor. Geçtiğimiz yıl içerisinde Epic Games Store’ nin sadece bazı seçkin oyunları kendisine almasıyla hem oyuncu cephesinde hem de geliştirici cephesinde ağır eleştirilerin hedefi olmuştu.

2019 boyunca yaşanan bu gelişmelere karşın gelirinde önemli bir artış yakalama başarısını gösterdi. Yaptığı istatistik paylaşımı ile birlikte de sunduğu umut ve potansiyeli gözler önüne sererek, geliştiricilerinde kendi cephesinde bulunmasını hedeflediğini gösteriyor.

Yapılan paylaşımdaki veriler şirket politikasını da tüm çıplaklığıyla gözler önüne seriyor. Buna göre Epic Games Store elde ettiği gelirin 88% oranındaki kısmını geliştiricilere geri verirken, sadece 12% oranındaki kısmına kazanç olarak alıyor.