İkinci El Araba Fiyatları Düşmüyor

İkinci El Araba Fiyatları Düşmüyor

0 67

Koronavirüs salgının tüm dünyada ve ülkemizde etkisini göstermesiyle birlikte araba piyasasında çeşitli dalgalanmalar yaşandı. Artık birçok kişi otobüs, dolmuş ve metro gibi toplu taşıma araçlarıyla seyahat etmenin riskli olduğunu düşünmeye başladı. İnsanlar gitmek istedikleri yerlere kendi araçlarıyla seyahat etmeyi daha güvenli bulunca, ikinci el araba fiyatları yükselişe geçti. Uzun zamandan beri yükselişe geçen ikinci el arabalarla ilgili öngörüler ifade edilmeye başlandı. Yapılan açıklamalara göre 2. el araba fiyatları düşmeyecek.

İkinci El Araba Talebi Artıyor, Fiyatlar Düşmüyor

Mart 2020 dönemiyle birlikte Türkiye’de Koronavirüs salgının baş göstermesi, Dünya Sağlık Örgütü’nün küresel pandemiyi ilan etmesi hayatımızda birçok değişikliğin yaşanmasına sebebiyet verdi. Yaşanan değişikliklerin başında her hanenin ikinci el araba talebinde bulunması yer aldı. Artık herkes kapısının önündeki arabayı kullanarak işe, okula ya da farklı yerlere gitmeyi tercih ediyor. Böylece olunca da ikinci el araba talebi artıyor. Artan talepler doğal olarak fiyatların yükselmesine zemin hazırlıyor.

İkinci el araba fiyatlarını arttıran sebepler arasında diğer bir nokta ise; üretimin yavaşlamasıdır. Koronavirüs salgını sebebiyle araba fabrikaları işçi çıkartmak, esnek çalışmaya geçmek ya da fabrikalarının faaliyetlerine belli bir süre ara vermek zorunda kaldı. Durum böyle olunca araba üretimi düştü. Talebin artması, üretimin düşmesi sonuç olarak fiyatların yükselmesine sebebiyet verdi.

Araba almayı düşünen birçok kişi ikinci el araba fiyatları düşecek mi? şeklinde sorular sorarak piyasanın nabzını tutmaya çalışıyor. Ancak uzmanlar ve ikinci el araba satıcıları tarafından yapılan açıklamalar bu fiyatların düşmeyeceğini gösteriyor.

İkinci El Araba Fiyatları Sıfır Araçların Fiyatından Daha Yüksek

İkinci el araba satıcıları ile yapılan röportajlar sonucunda elde edilen bilgilere göre; şuanda herkes araba almak için satıcıların yolunu tutuyor. Ancak piyasa öyle bir noktaya geldi ki artık aynı markanın ikinci el aracı, sıfır aracından daha yüksek fiyat seviyelerinden satışa sunulabiliyor. Taleplerin arttığını bu yüzden bir ay arayla bile %70’e varan artışlarla satışların gerçekleştiğini ifade eden satıcılar 190.000 TL’lik sıfır aracın ikinci el pazarında 210.000 TL’ye kadar çıkabildiğini ifade ediyorlar. Bu da önümüzdeki günlerde yüksek fiyatlı araçlarla karşılaşmaya devam edeceğimizi bize gösteriyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.