IMEI Kayıt Ücreti 2021 için Belli Oldu

IMEI Kayıt Ücreti 2021 için Belli Oldu

0 18

Yeniden değerleme oranı olarak bilinen IMEI harç ücreti için zam geldi. 2020 yılının sonuna yaklaştığımız şu günlerde yeni yıla ait vergiler, kayıt ücretleri gibi kalemlere ödenecek tutarlar belirlenmeye başladı. Özellikle teknolojiyi yakından takip edenler ise IMEI kayıt ücreti ödeme için belirlenen zam oranlarını merak etmeye başladı. İşte IMEI kayıt ücreti 2021 yılı zam oranları ve detaylar…

IMEI Kayıt Ücreti 2020 Yılının Bitmesiyle Zamlanacak

Yurtdışından Türkiye’ye getirilen telefon başta olmak üzere teknolojik ürünlerin kaydı belli ödemeler sonucunda gerçekleştiriliyor. Böylece getirilen cihaz kaçak olmaktan çıkıyor. Yeniden değerleme oranı olan IMEI oranları ise her yeni sene artış gösteriyor. Yurtdışı telefon kayıt ücreti 2020 yılında daha az fiyatlarla yapılırken 2021 Ocak dönemiyle birlikte belirlenen fiyatlarda yukarı yönlü bir ivme gerçekleşecek.

Yeni yapılan açıklamaya göre IMEI kayıt ücreti zammı %9, 11’ yükseldi. Bu da kayıtlar için ödenecek tutarların artmasına sebep oldu. Örnek vermek gerekirse; iPhone IMEI kayıt yaptırmak isteyen kişiler 2020 yılı içerisinde 1838 TL ödüyorlardı. Aynı telefon için gelecek sene ödenmesi gereken kayıt ücreti ise; 2006 TL olacak. Artan Dolar kuru sebebiyle harç ücretlerinin bedelleri de yükseldi.

IMEI Kayıt Ücreti Nereye Yatırılır?

Yurtdışından gelen telefon kaydı pasaportsuz şekilde yapılabilir. Bunun için ülkemizde hizmet veren kurumlar var. Garanti Bankası gibi bazı özel bankalar kayıt ücreti ödeme taleplerini almaktalar. Ancak en güvenilir yolun e-devlet imei kayıt ücreti ödeme şeklinde olduğunu söyleyebiliriz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.