iPhone 12 Tüm Özellikleri ile Tanıtıma Hazır

iPhone 12 Tüm Özellikleri ile Tanıtıma Hazır

0 38

Apple her sene olduğu gibi bu sene de yeni cihazıyla göz dolduracak bir adım attı. iPhone 12’yi piyasaya sürmeye hazırlanan Apple şirketi 13 Ekim itibariyle cihazın tanıtımını resmi olarak yapacak. Tanıtımdan önce iPhone 12 tüm özellikleri açığa çıktı. Önceden sızan bilgiler doğrultusunda iPhone 12 tanıtım etkinliği ile sunulacak muhtemel özellikleri sizlere aşağıda açıkladık.

iPhone 12 Özellikleri

Birçok özelliği ile dikkat çeken iPhone 12 Apple ailesinin şuan için gözbebeği konumunda. Sahip olduğu nitelikler ve donanımlar sayesinde iPhone mobil kullanıcılarının yüzünü güldürecek telefonun öne çıkan detayları:

1-      4 Farklı iPhone 12 Modeli Bulunacak

13 Ekim saat 20.00’de başlayacak olan iPhone 12 tanıtım etkinliği kapsamında 4 farklı model kullanıcılara sunulacak. iPhone 12, iPhone 12 Mini, iPhone 12 Pro ve son olarak iPhone 12 Pro Max isimleriyle cihazlar piyasaya sürülecek. iPhone 12 fiyat açısından modeller çerçevesinde farklılık gösterecek. iPhone 12 Mini fiyatı diğer cihazlara nazaran daha makul seviyelerden satışa çıkacak. Her ne kadar en pahalı cihazlar arasında Pro Max’lar yer alacak olsa da niteliği açısından en üst seviyede bulunması iPhone 12 Pro Max Türkiye’ye ne zaman gelecek? sorusunu tüketicilere sorduruyor.

2-      Cihazlar Tamamen Kablosuz iPhone Sloganıyla Gelecek

iPhone kullanıcıları tarafından en fazla merak edilen konular arasında iPhone 12 şarj aleti ve Earpods kablolu kulaklığı yer alıyor. Çünkü çıkan haberlere göre tanıtımda şarj aleti ya da kablolu kulaklık kutudan çıkmayacak. Kablosuz bir iPhone 12 gelmeye hazırlanıyor. Kullanıcıların “Tamamen Kablosuz iPhone” sloganını pek fazla seveceği ise düşünülmüyor.

3-      iPhone 12 Tasarım Çeşitliliği ile Göz Dolduracak

4 farklı model tanıtmaya hazırlanan Apple şirketi iPhone 12 tasarım çeşitliliği ile ön plana çıkıyor.

  • iPhone 12 Mini modeli için; 5,4 inç ekranla birlikte alüminyum kaplı çerçeve geleceği düşünülüyor. Merkez model olarak gösterilen iPhone 12 ise; 6,1 inçlik ekran sunulacak ve yine alüminyum çerçeve ön plana çıkacak. Bu telefonların renkleri ise aynı olacak şekilde belirlenmiş. iPhone 12 ve İphone 12 Mini renkleri arasında beyaz, siyah, yeşil, sarı, mor, kırmızı yer alacak. Bu seçenekler iPhone 11 renkleri ile aynı olacak. Bu modelde ekstra olarak turuncu iPhone 12 modeli göreceğiz. Bu iki cihazın yenilenme hızı ise; 60 Hz olacak.
  • iPhone 12 Pro ve iPhone 12 Pro Max’ta alüminyum çerçeve yerini paslanmaz çelik çerçeveye bırakacak. Pro için 6.1, Pro Max için 6.7 inçlik ekran gelecek.  iPhone 12 Pro ve İphone 12 Pro Max renkleri arasında uzay grisi, gece yeşili, altın, gümüş yer alacak. iPhone 11 Pro ve İphone 11 Pro Max renkleri içerisinde bulunmayan lacivert modeli ise bu telefonlara eklenecek. Ayrıca en üst seviye olarak gösterilen Pro ve Pro Max’larda LIDAR teknolojisi devreye girecek. Diğer iki modelden farklı olarak cihazların sahip olduğu 3 kamera haricinde sensörlü LIDAR yer alacak. Yine bu cihazlarda yenileme hızı 120 Hz olarak belirlenecek.

4-      A14 Bionic İşlemci Yongası ile Performans Sağlayacak

4 modelin ortak özelliği A14 Bionic İşlemci Yongası olacak. Bu yonga sayesinde işlemcinin hız performansı 3,1 GHz’ye kadar yükselebilecek. iPhone 12 ve iPhone 12 Mini için 4 GB’lık RAM olacağı düşünülürken diğer iki modelde 6 GB RAM desteği sağlanacak.

5-      Yüksek Pil Kalitesi ile Piyasaya Sürülecek

Android telefonlara nazaran Apple şirketi iOS işletim sistemini kullanması sebebiyle daha yüksek pil kalitesi sunuyordu. iPhone 11 batarya performansı ile karşılaştırıldığı zaman yeni tanıtılacak telefonların daha yüksek kalitede sunulacağı aşikar. iPhone 12 Mini batarya özelliği 2227 mAh pille desteklenirken; iPhone 12 ve iPhone 12 Pro’da 2775 mAh desteği verilecek. Son olarak ailenin en güçlüsü konumundaki iPhone 12 Pro Max batarya özelliği 3687 mAh’lık pille sağlanacak.

6-      İşletim Sistemi Olarak iOS 14 Kullanılacak

Apple şirketinin 13 Ekim’de yapacağı iPhone 12 tanıtım etkinliği aslında iOS 14 kullanımının başlangıcı sayılacak. Çünkü piyasada ilk kez iPhone 12 ile bu işletim sistemi kullanılacak. Üstelik performansın sağlanacağı A14 Bionic de bu işletim sistemine eklenince Apple ailesinin gözbebeği birçok Apple kullanıcısının gönlünü çalacağa benziyor.

7-      Kamerada Yüksek Çözünürlük Yerini Gelişmiş Yazılım Desteğine Bırakıyor

Bu zamana kadar Apple şirketi iPhone üretimi esnasında kamera açısından hep yüksek çözünürlüğü hedefliyordu. Ancak son geliştirilen iPhone 12 modelleri yüksek çözünürlük merkezli değil; gelişmiş yazılım destekli olarak hazırlandı. Tüm modellerde sahip olan kamera özellikleri sayesinde Smart HDR ve gece modu özellikleri aktif olarak kullanılabilecek. Ayrıca 4K çözünürlüğe sahip video kayıtları yapabileceksiniz.

  • iPhone 12 ve İphone 12 Mini kamera özellikleri açısından değerlendirildiğinde 2 ayrı arka kameranın varlığından söz edilebilir. Bu cihazlarda hem Sharp, hem de O-film sensörü yer alacak.
  • iPhone 12 Pro ve iPhone 12 Pro Max kamera özellikleri ile diğer iki cihazdan daha fazla öne çıkıyor. Öncelikle bu cihazlarda 3 ayrı arka kamera desteği var. Kameralarda LG ve ToF sensörünün yanı sıra LIDAR sensör teknolojisi kullanılacak. Aslında 3 boyutlu tarama özelliği sağlayan iPhone 12 LIDAR teknolojisi cihazların en dikkat çeken yanı diyebiliriz. 3x optik zoom desteği de unutulmamış.

iPhone 12 Türkiye Fiyatı

Yukarıda saydığımız tüm özelliklerinin yanı sıra iPhone 12 5G desteği de sağlayacak. Bu yüzden Türkiye fiyatları yine beklendiği üzere yüksek seviyelerde olacak. 4 farklı model ürettiği ve her model için ayrı özellikler sunduğu için Apple şirketi fiyatlarda da farklı seviyeleri tercih etti.

  • Merkez model olan iPhone 12 Türkiye fiyatı tüm vergiler dahil olarak 10.100 TL şeklinde belirlendi.
  • iPhone 12 Mini Türkiye fiyatı diğer modellere nazaran daha uygun fiyatlarla satışa çıkıyor. Cihaz vergiler dahil 8.750 TL üzerinden satılacak.
  • iPhone 12 Pro Türkiye fiyatı 485 TL değerinden vergiler dahil şekilde satılacak.
  • iPhone 12 Pro Max fiyat konusunda ailenin en pahalı cihazı konumunda. Türkiye içerisinde uygulanan vergiler de eklendiğinde 14.835 TL üzerinden satılacağı düşünülüyor.

Tüm bu özellikleri ve fiyat seviyeleri değerlendirildiğinde iPhone 12 tanıtım etkinliği birçok kullanıcı tarafından merakla bekleniyor, diyebiliriz. iPhone 11 özellikleri bu tanıtım etkinliğinin ardından geri planda kalacak. Böylece en pahalı telefonlar arasına yeni amiraller yerleşecek.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.