KPSS 2020 Sonuçları Aday Erişimine Açıldı

KPSS 2020 Sonuçları Aday Erişimine Açıldı

0 18

6 Eylül 2020 tarihinde başlayan ve 20 Eylül 2020’de son oturumu yapılan KPSS için sonuçlar ÖSYM tarafından açıklandı. KPSS Lisans sonuçları 2020 yılı için 22 Ekim sabah saatlerinde adayların erişimine sunuldu. KPSS 2020 sonuçları yorumları beraberinde getirdi. Birçok aday açıklanan sonuçlara ilişkin yorumlarda bulunurken sınavın zorluğu sebebiyle adayların düşük puanlar aldığı belirtildi.

KPSS 2020 Sonuçları Sorgulama Nasıl Yapılır?

2 yılda bir gerçekleştirilen ve özellikle ilk defa memur ataması için başvuracak adayların girdiği KPSS için sonuçlar ÖSYM’nin resmi internet sayfasında ilan edildi. İlan edilen sonuçlara erişim sağlayabilmek için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz:

  • Öncelikle ÖSYM’nin “Sonuç” sayfasına giriş yapınız.
  • Sizden TC Kimlik Numaranız ve ÖSYM şifreniz istenmektedir. Bu iki bilgiyi girdikten sonra KPSS Lisans sonucunuzu görebilirsiniz.
  • Sonuç ekranında P1, P2, P3, P10, P121 gibi farklı puan türleri açıklanmaktadır. KPSS P10 ve P121 puan türleri öğretmenlik için başvuracak adayların sahip olduğu puanlardır. ÖABT sınavına girenler P121 puan türüyle, ÖABT sınavına girmeyen P10 puan türüyle öğretmen olarak atanabilmektedirler. P1 puan türüyle denetçi yardımcılığı, uzman yardımcılığı ve mühendislik kadroları alım yapmaktadır. P2 puan türüyle Diyanet İşleri, MİT, ÇSGB, SPK gibi kurumlar personel ve uzman yardımcısı almaktadır.
  • KPSS Lisans P3 türüyle atama yapan kurumlar ise; ilk defa atanacaklar ve kurum değişikliği yapmak isteyenler için tercih almaktadır. Bakanlıklar, Emniyet Genel Müdürlüğü, Devlet Demir Yolları, üniversiteler bu puan türüyle adaylardan tercih almaktadır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.