RTÜK Spotify ve FoxPlay’e Erişim Engeli Getireceğini Belirtti

RTÜK Spotify ve FoxPlay'e Erişim Engeli Getireceğini Belirtti

0 71

1994 yılından beri hizmet veren Radyo Televizyon Üst Kurulu; yazılı, işitsel ve dijital medyadaki yayın kuruluşlarını takip ederek yapılan ihlalleri değerlendiriyor. Yapılan değerlendirmeler sonrasında ihlalleri yakalayan kurum, RTÜK erişim engeli uyarısı kapsamında bildiriler yayınlıyor. Yayınlanan uyarılara da itibar etmeyen medya organlarına erişim engelini getiriyor. Son günlerde ise RTÜK’ün erişim engeline Spotify ve FoxPlay takıldı. RTÜK tarafından yapılan resmi açıklamalar neticesinde Spotify Türkiye RTÜK erişim engeli yiyebilir. Kural ihlaline ve erişim engeline yönelik detayları yazımızdan okuyabilirsiniz.

RTÜK Spotify ve FoxPlay Erişim Engeli Açıklaması Yaptı

RTÜK tarafından yapılan resmi açıklama ile birlikte bu yayın organlarının 3 aylık lisans ücretlerini ödemedikleri ortaya çıktı. Bu platformların yayın hayatına devam edebilmesi için 3 aylık lisans ücretlerini ödemeleri gerekiyor. Eğer ödemezlerse “İnternet ortamından yayın lisansı almadan yapılan yayın hizmetleri” başlığına sahip hak ihlali devreye giriyor. RTÜK yaptığı açıklamada ise; Spotify Türkiye ve FoxPlay’in 3 aylık lisans ücretlerini ödemediklerini ifade etti. Lisans ücretlerinin ödenmemesi halinde bu platformlara Türkiye üzerinden erişim engeli gelecek.

RTÜK 72 Saat Süre Verdi

Spotify ve FoxPlay RTÜK erişim engeli yememesi için kurum tarafından uyarı aldı. Uyarı kapsamında iki platforma da 72 saatlik yani 3 günlük süre tanındı. Uyarının yayınlanmasının ardından geçecek 72 saat sonra iki platform da Türkiye’den erişime kapanabilir. Herhangi bir erişim engeli oluşmaması için verilen süre içerisinde 3 aylık lisans ücretlerini peşin bir şekilde ödemeleri gerekiyor. Ödeme yapmaları halinde iki platform da erişim engeli yemeden 3 ay daha hizmet verecek. Aksi halde 72 saatin dolmasıyla beraber Türkiye’den iki platforma da erişim sağlanamayacak. Konuyla ilgili henüz bir açıklama yapılmadı. Ancak Spotify Türkiye RTÜK erişim engeli açıklaması özellikle kullanıcılar tarafından merakla bekleniyor.

RTÜK 2 Farklı Platformu Daha Uyardı

RTÜK yaptığı erişim engeli uyarısında sadece Spotify ve FoxPlay’i hedef almadı. Bu iki platformun dışında PaylasFM ve MedyaPort TV için de uyarılarda bulundu. İki yayın kuruluşuna da lisans ücret ödeme uyarısını yapan RTÜK’ün, 72 saat dolunca platformlara erişimi engelleyebileceği açıklandı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.