Sıvı Dökülen Laptop Nasıl Temizlenir?

Sıvı Dökülen Laptop Nasıl Temizlenir?

0 21

Laptoplar hayatımızın her alanında ihtiyaç duyduğumuz ve günlük zaman dilimi içerisinde birçok kez açmak zorunda kaldığımız cihazlardır. İş, eğitim yaşantısında sıklıkla tercih edilen laptoplar internet üzerinde oyun oynama, bilgi arayışında bulunma kapsamında da kullanılmaktadır. Bu kadar sıklıkla elimize aldığımız laptopların başına bir iş gelmesi de kaçınılmaz bir gerçektir. Laptoplarda gözlenen ve sıklıkla rastlanan sorunların başında üzerine sıvı dökülmesi gelmektedir. Birçok kullanıcı laptopa su döküldü ses gelmiyor, laptopa su döküldü mavi ekran çıkıyor gibi şikayetlerde bulunmaktadırlar.

Bugün sizlere sıvı dökülen laptop nasıl temizlenir? sorusuna yanıt vererek şikayetlerden kurtulmanız, bilgisayarınızı eski haline getirmeniz için yardımcı olmaya çalışacağız. Temizleme adımlarını dikkatlice uygulamanız laptopunuzu kullanmaya devam etmeniz için önemli bir detaydır.

Sıvı Dökülen Dizüstü Bilgisayar Nasıl Temizlenir?

Dizüstü bilgisayar karşısında çok fazla zaman geçirildiğinden dolayı bazen içecekler, yiyecekler bilgisayar kullanırken tüketilmektedir. Tabi bu noktada çeşitli kazalar yaşanabilmekte içilen sular, kolalar, çaylar laptopun üzerine dökülebilmektedir. Özellikle laptopta en çok tercih edilen marka Lenovo’dur. Dolayısıyla Lenovo laptopa çay döküldü şikayetiniz için de aşağıdaki aşamaları takip edebilirsiniz.

Son zamanlarda Koronavirüs ile mücadele kapsamında fazlasıyla kullanılan kolonya şişeleri de dizüstü bilgisayarların üzerine dökülebilmektedir. Dolayısıyla laptopa kolonya döküldü sorunları da artış göstermektedir. Eğer üzerine sıvı dökülen bir dizüstü bilgisayar karşınızda duruyorsa aşağıdaki sıvı dökülen dizüstü bilgisayar temizleme aşamalarını takip ederek cihazınızı kurtarabilirsiniz.

 • Dizüstü bilgisayarınızın üzerine herhangi bir sıvı döküldüyse öncelikle panik yapmayın ve bilgisayara su döküldü ama çalışıyor demeden aşağıdaki aşamaları uygulamaya devam edin.
 • İlk olarak laptopunuzun güç düğmesine dokunun. Böylece bilgisayarınızı kapatabileceksiniz. Bilgisayarınızı kapattıktan sonra laptopunuz şarja takılıysa şarjdan da çıkarmayı ihmal etmeyin.
 • Sıvının bulunduğu bölgeyi tespit ederek artık buradan dizüstü bilgisayarınızı kaldırın.
 • Bilgisayarınızı kuru bir yere aldıktan sonra ters çevirin. Batarya soketinden laptop bataryasını çıkarın. Ancak bu noktada laptop pirince koymak gibi bir düşünce aklınızdan geçmesin.
 • Laptopunuzu inceleyin ve üzerindeki mouse, klavye, USB gibi harici bağlantıları tespit edin. Tüm tespitleri yaptıktan sonra bağlantıları çıkarın. Bağlantıları çıkardıktan sonra elinizle kontrol edin. Herhangi bir ıslaklık ya da nemlilik durumu sezerseniz kuru ve temiz bir havlu yardımıyla kurulayın. Böylece su dökülen laptop klavye tamirini basit bir şekilde yapmış olacaksınız.
 • Zemine kuruluğundan emin olduğunuz bir havlu serin ve laptopunuzu kapağı açık şekilde ters çevirerek havlunun üzerine bırakın. Böylece dizüstü bilgisayarınızdaki sular havluya damlayacaktır. Bu pozisyonda özellikle bilgisayarınızın monitöründe ve klavyesinde su damlacıkları görebilirsiniz. Damlacıkların akmasını beklemeden kuru bezle silin.
 • Bilgisayara su döküldü tamiri ne kadar? sorusunu araştırmaya başlamamak için bilgisayarınızı açmadan önce iç bileşenlerini sökün. Böylece iç bileşenlere işleyen suyu almış olacak, bilgisayarınızı sorunsuz çalıştırabileceksiniz.
 • RAM ve sabit disk başta olmak üzere tüm iç bileşenleri söktükten sonra mikrofiber bir beze ihtiyaç duyacaksınız. Bu bezle söktüğünüz bileşenlerin üzerindeki suyu alabileceksiniz.
 • İç bileşenleri çıkartıp temizledikten sonra laptopun kasası ile karşı karşıya kalacaksınız. Kuru bir mikrofiber özellikli bezle laptop kasanızı silmeyi ihmal etmeyin. Böylece tüm noktalardaki en küçük su damlasını bile almış olacaksınız.
 • Her ne kadar tüm parçaları ve kasaları sudan arındırsanız bile gözden kaçan bir nokta olmaması adına bilgisayarınızın parçalarını takmadan kurumaya bırakmalısınız. Kuruması için beklemeniz gereken süre yaklaşık 1 gündür.
 • Bir gün kurumaya bıraktığınız laptopun parçaları bir araya getirerek yeniden eski haline getirin.
 • Son aşamada ise; bilgisayarınızın güç düğmesine basarak çalışmasını sağlayın. Eğer çalışıyorsa artık laptopunuzu gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.