Üretim Yapıp Evden Satış Gerçekleştirenler Vergi Ödemeyecek

Üretim Yapıp Evden Satış Gerçekleştirenler Vergi Ödemeyecek

0 32

Pandemiyle birlikte Türkiye başta olmak üzere birçok ülkede işsizlik arttı. Artan işsizlik geçim sıkıntısının baş göstermesine sebep oldu. Durum böyle olunca dün TBMM tarafından yeni bir yasa onaylandı. Onaylanan yasaya göre; evden satış yapanlara vergi muafiyeti uygulanacak. Böylece pandemi sebebiyle işsiz kalıp geçimini sağlayamayan kişilere kendi işini yapma fırsatı doğacak. Üretim yapanlara vergi muafiyeti adı altında bilinen uygulama birçok aileye gelir sağlamaları için fırsat tanıyacak.

Evde Üretip Satanlara Gelir Vergisi Muafiyeti Uygulanacak

Gelir vergisi muafiyetinden yararlanabilmek için şartlar bulunuyor. İşte o şartlar ve vergi muafiyetinden yararlanma koşulları:

  • Gelir vergisi muafiyetinden yararlanmak isteyenler ev ortamında herhangi bir alanda ya da sektörde üretim yapmalılar.
  • Üretimini yaptıkları ürünleri internet üzerinden satışa sunmaları gerekiyor. Online satış yöntemlerinin dışında satış tercihlerinde bulunmaları vergi ödemek zorunda kalmalarına sebep olacak.
  • Evde kendi ürettiği ürünü online platformda satarak vergi muafiyetinden yararlanmak isteyenler en fazla 220.000 TL’lik vergiden muaf olabilecekler.
  • 000 TL’nin üzerinde vergi ödemesi gereken kişilere ise; %4 oranında vergi ödetilecek.

Varlık Barışı ile Birçok Avantaj Sağlanacak

Varlık Barışı kapsamında pandemi döneminde esnafa ve yatırımcılara kolaylıklar sağlandı. Bu kolaylıklar şöyle:

  • Türkiye dışındaki ülkelerde altın, para, döviz, hisse senedi ve menkul kıymet alanında yatırımı olanlara vergi muafiyeti sağlanacak. Böylece süreç içerisinde yatırımcılar yurt dışındaki yatırımlarını Türkiye’ye vergi ödemeden getirebilecekler.
  • Esnaf Ahilik Sandığı uygulaması 2024 yılına kadar aktif edilmeyecek. Böylece esnaf 2024 yılına kadar kesintiyle karşılaşmayacak.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.