Vatan Bilgisayar Üyelerinin Mail ve Şifreleri Çalındı

Vatan Bilgisayar Üyelerinin Mail ve Şifreleri Çalındı

0 68

Teknoloji ürünleri satan ve 1983 yılından beri hizmet vermeye devam eden Vatan Bilgisayar, son günlerde hack haberleri ile gündeme geldi. 12 Ekim 2020 tarihinde Vatan Bilgisayar resmi internet sayfasından yapılan açıklama neticesinde 27.143 üyenin hem mail, hem de maillerine ait şifrelerin ele geçirildiği öğrenildi. Kişisel Verileri Koruma Kanunu çerçevesinde şirket gerekli açıklamaları yaparak ilgili kuruma gerekli bilgilendirmeleri yaptı. Bu açıklamanın ardından birçok kullanıcı Vatan Bilgisayar hacklendi haberlerini görmeye başladı. Yapılan açıklamanın detaylarını yazımızda bulabilirsiniz.

Vatan Bilgisayar Mail ve Şifre Çalınması Yönündeki Açıklaması

Kişisel Verileri Koruma Kurumu’na resmi olarak açıklama yapan Vatan Bilgisayar, bir online platformdaki mail ve şifrelerin çalınmasının ardından kendi mobil uygulamaları üzerinde denendiğini ifade etti. Denenen mail ve şifreler arasından 27.143 tanesinin ise; diğer platformdaki bilgilerle eşleştiğini söyledi. Böylece Vatan Bilgisayar’a yapılan saldırının direkt olarak değil dolaylı yoldan gerçekleştirildiği ortaya çıktı. Yapılan denenmelerin ardından başarılı olan mail ve şifrelerin tespit edildiğini bildiren kurum ardından gerekli tüm önlemlerin alındığının da altını çizdi.

“Vatan Bilgisayar Müşterilerinin Şifresi Çalınmamıştır.”

Konuyla ilgili açıklamayı resmi bir şekilde yapan şirket; kendilerinden hizmet alan müşterilerinin şifresinin çalınmadığını belirtmiştir. Olayın farklı bir platformda kaynaklanan açık sonrasında oluşan mail – şifre eşlemesi neticesinde gerçekleştiğinin altını çizmiştir. Yaşanan endişe verici olayın ardından şifreleri çalınan birçok kişi dava açıp açamayacağını sormuştur. Ancak olay Vatan Bilgisayar açısından direkt olarak suç anlamına gelmediğinden dolayı herhangi bir dava açmanın önü kapalıdır.

Vatan Bilgisayar Müşterilerinin Hesaplarını Dondurdu

Yapılan hack girişiminin ardından çalınan 27.143 adet mail ve şifreyi tespit eden Vatan Bilgisayar, eşleşen hesapların kapatılarak dondurulduğunu açıkladı. Böylece sorunun daha ileri boyutlara ulaşılmaması için gerekli önlemlerin alındığını ifade etti. Olayı duyan Vatan Bilgisayar müşterileri ilk olarak şirketin resmi web sitesine girerek şifrelerini değiştirerek önlem almaya çalıştılar. Ancak şirket halihazırda hesapları dondurduğu ya da sildiği için hesaplarının açık olmadığını gördüler. Böylece sorun kısa süre içerisinde engellenmiş oldu. Yapılan resmi açıklama ve alınan önlemler Kişisel Verileri Koruma Kurumu’nun resmi internet sitesi üzerinden de yayınlandı.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.